Neesi lietotājs??
Reģistrējies

Diskusijas

Citu lietotāju diskusijas

Vai tu esi attiecībās ar tumšo empātu?

25/03/2024 18:16
ievietoja
[b]
Tumšie empāti zina, ko jūs jūtat, un viņi izmanto šīs zināšanas savā labā. Lūk, kā pasargāt sevi.[/b]

Vai jūs kādreiz esat pazinis kādu, kurš varētu gandrīz brīnumainā kārtā nospiest jūsu pogas? Viņi zina, ko jūs jūtat, un pēc tam izmanto šo izpratni, lai ievilktu jūsu sirds stīgas savā labā. Piemēram, romantisks partneris var pārņemt tavu nedrošības sajūtu un ķerties pie tām, lai jūs būtu sajūsmā. Ja tas izklausās pazīstami, iespējams, atrodaties tumša empāta klātbūtnē.

Tumšie empāti ļoti prasmīgi uztver jūsu signālus. Viņi var tevi lasīt kā grāmatu. Tāpēc viņi ir tik burvīgi.

Pats termins izklausās pēc zinātniskās fantastikas filmas ļaundara nosaukuma, un jēdziens par tumšo empātu ir pārņēmis sociālos medijus. (Viens video, kurā aprakstīta parādība, ir ieguvis vairāk nekā 6 miljonus skatījumu, un to skaits turpinās.)

Ja neņem vērā sociālo mediju rosību, “tumšā empātija” oficiāli nav klīniskas diagnostikas termins, taču daudzi no mums šobrīd savā dzīvē atpazīst šādu personu, un šis personības tips kļūst par nopietnu pētījumu priekšmetu.

Šeit ir ceļvedis tumšajiem empātiem, lai jūs varētu identificēt un pasargāt sevi no šādiem cilvēkiem, ar kuriem jūs varētu saskarties.

[b]Kas ir tumšais empāts?[/b]

Empāts ir cilvēks, kurš ir ļoti kvalificēts citu cilvēku emociju uztverē. Empāti vienkārši nesaprot, ko piedzīvo otrs; viņi to jūt kopā ar viņiem. Runājot ar skumju draugu, arī empātam rodas vēlme raudāt. Parasti sirsnīgi empāti izmanto savu spēju padziļināt attiecības ar citiem, padarot viņus par brīnišķīgiem klausītājiem un dabiskiem aprūpētājiem.

Taču empātiju ne vienmēr izmanto labajam. Termins “tumšā empātija” tika izdomāts 2021. gadā, kad starptautisku pētnieku grupa domāja, vai augstu empātijas līmeni var atrast atsevišķiem indivīdiem, kuriem arī ir augsts tā dēvētais “tumšais raksturs”.

Uztveriet personību kā iezīmju kopumu, kas katram no mums ir dažādās pakāpēs un dažādās kombinācijās. "Cilvēki, kuriem ir augsta līmeņa tumšās personības iezīmes, piemēram, narcisms un makiavellisms, biežāk ir bezjūtīgi, nepatīkami un antagonistiski.

Agrāk lielākā daļa psihologu uzskatīja, ka cilvēkiem, kuriem raksturīgas augstas tumšās iezīmes, parasti ir maz empātijas, padarot viņus bīstamākus un agresīvākus. (Piemēram, iedomājieties narcisu, kurš lieto, pēc tam neuzmanīgi izmet, citus, kad viņi vairs neatbilst viņu vajadzībām.)

Lai noskaidrotu, vai augsts empātijas līmenis patiesībā varētu pastāvēt līdzās šīm tumšajām iezīmēm indivīdā, pētnieki apkopoja personības novērtējumus no aptuveni 1000 cilvēkiem no vispārējās populācijas. Viņu atklājumi tika publicēti žurnālā Personality and Individual Differences 2020. gada jūlijā. Rezultāti: aptuveni 20 procentiem subjektu bija augsti rezultāti gan attiecībā uz tumšajām iezīmēm, gan empātiju. Šādu profilu nosauca par Tumšo empātu. Varbūt kaut kur ir kāds supervaronis ar šādu vārdu, taču pētnieki bijām pirmie, kas zinātniskajā literatūrā izdomāja šo terminu un pārbaudīja to empīriski.
[b]
Tumšā empāta pazīmes[/b]

Šis tumšo īpašību un empātijas apvienojums var padarīt cilvēku par manipulatoru: pētnieki atklāja, ka tumšie empāti ievelk citus, izmantojot tādas metodes kā ļaunprātīgs humors (joki, kuru mērķis ir noniecināt otru personu) un izraisot citos vainas apziņu. Šī personības profila briesmas ir tādas, ka viņu empātija un no tā izrietošās sociālās prasmes padara viņu tumsu grūtāk pamanāmu.“Tumšie empāti ir bīstami savu prasmju dēļ. Viņi meklē jūsu vājās vietas un neiebilst kaitēt citiem cilvēkiem, lai iegūtu to, ko viņi vēlas."Lai gan tumšie empāti TikTok tiek attēloti kā tīri ļaundari, patiesībā viņu augstā empātija, par laimi, darbojas kā “bremze” agresijai, ko veicina tumšās iezīmes. Viņiem ir tendence sāpināt cilvēkus, bet, tā kā viņi saprot jūsu jūtas, viņi nav tik agresīvi kā cilvēki ar tumšām iezīmēm un kuriem ir zema empātija.

Vai tumšie empāti ir dzimuši vai tapuši? Mūsu personības vienmēr ir dabas un audzināšanas komplekss. Tumšā empātiskā personības tipam dažos gadījumos var būt saknes bērnības traumās. Ja jūs audzina aprūpētāji, kuri nav uzticami vai kuri cīnās ar savām problēmām, jūs kļūstat ļoti jutīgi pret citu cilvēku emocijām un šo zināšanu izmantošanu, lai izdzīvotu. Citiem vārdiem sakot, jūs viņus lasāt.

Attiecības ar tumšo empātu var būt “mulsinošas”. Viņi zina, ko jūs domājat. Viņi var izrādīt skumjas, kad tu raudi, bet tomēr ar tevi manipulē. Jums rodas jautājums: šķiet, ka mans partneris mani saprot un jūt līdzi, tomēr kāpēc viņi joprojām turpina to darīt ar mani?

[b]Kā pasargāt sevi no tumšajiem empātiem[/b]

Kamēr pētījumi turpinās, daži terapeiti saka, ka viņi redz un dzird par šo personības veidu praksē. Tumšie empāti ir bīstami savu prasmju dēļ. Viņi meklē jūsu vājās vietas un neiebilst nodarīt pāri citiem cilvēkiem, lai iegūtu to, ko viņi vēlas.

Kā izvairīties no tumšā empātijas manipulācijām. Iesācējiem meklējiet noteiktas norādes, kas jums ir saistītas ar šo veidu.

Viņi var uzdot daudz jautājumu par jums, steidzoties ar iepazīšanos. Tas liek jums justies labi un izplūst jūtās. Jūs domājat: "Viņi vēlas iepazīt īsto mani!" Bet viņi ļoti maz stāsta par sevi. Tumšie empāti sākumā var tevi “mīlēt”, apberot ar grandiozu pieķeršanās un uzmanības izpausmēm, lai iegūtu varu pār tevi.

Jūsu attiecībām progresējot, viņi var atrast veidus, kā jūs atsvešināt no citiem, lai jūs “aizsargātu”. Piemēram, tas varētu izskatīties tā, ka tumšais empāts jums saka: "Es nedomāju, ka tavai māsai tu interesē." Neklausies viņā.

Ja jūs pats esat empāts, jūs, iespējams, varēsiet uztvert tumšā empāta noskaņas. Jūs varat izjust nepatīkamus drebuļus mugurkaulā. Ap viņiem var rasties dīvaina sajūta. Klausieties to; neatlaidiet to. Pievērsiet uzmanību tam, ko jūsu ķermenis jums saka.

Lai persona nepārņemtu jūs, jums ir jāaizsargā sevi. Piemēram, ja jūsu jaunais kolēģis vēlas uzzināt visu par jums, pretojieties viņa burvībai un saglabājiet sarunu vieglu. Un, ja domājat, ka jums varētu būt romantiskas attiecības ar tumšo empātu, uzmanieties. Neuztraucieties, nemēģiniet noteikt robežas. Robeža ir tikai izaicinājums tumšajam empātam. Klusums un attālums ir labākais veids, kā izvairīties no savainojumiem.

[dpic=0f460e3ccd8a5.jpg][/dpic][b]Sekojiet mums FB lapā [/b][url="https://www.facebook.com/Ofici%C4%81lais-ClubXlv-blogs-352519088470172/"]Officiālais ClubX.lv blogs[/url]

[b]Seksa sludinājumi Latvijā [/b][url="https://www.xlist.lv/"]Xlist.lv[/url]
...